HABERLER 21 Temmuz 2016
EMEKLİ ASTSUBAY HÜSEYİN HARDAL TANKLARA KARŞI KENDİNİ SİPER ETTİ
EMEKLİ ASTSUBAY HÜSEYİN HARDAL TANKLARA KARŞI KENDİNİ SİPER ETTİ

Türk bayrağını açtı, tankın önüne geçti

Emekli astsubay Hüseyin Hardal ile kayınbiraderi Abdullah Kaygusuz, FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu gece, gözlerini kırpmadan tanklara karşı göğüslerini siper etti.

Emekli astsubay Hüseyin Hardal ile kayınbiraderi Abdullah Kaygusuz, FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu gece yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Televizyondan Boğaziçi Köprüsü'nün darbeci askerlerce kapatıldığını, Genelkurmay Başkanlığı önünde de karışıklık olduğunu öğrendiğini aktaran Hardal, bunun üzerine kayınbiraderi Abdullah Kaygusuz ile darbe girişimine engel olmak için Genelkurmay Başkanlığı önüne gittiklerini anlattı.

Karargahın bulunduğu caddeye yaklaştığında alçaktan uçan savaş uçaklarını gördüğünü ifade eden Hardal, "Düşmana saldırır gibi ateş ediyorlardı." dedi.

Hardal, uçaklarla, helikopterlerle ve zırhlı araçlarla yapılan saldırılara rağmen halkın meydanı asla terk etmediğini dile getirerek, "Biz iki tankın arasında kaldık. Elimde Türk bayrağı vardı, onu açtım tankın karşısına geçtim. O sırada asker tankı durdurdu ve topunu indirdi. Tankın namlusunu göğsümde hissettim ama kaçmadım. O an ezilir miyim, topu ateşler mi diye aklıma gelmedi." ifadelerini kullandı.

Pişman olan askeri polise teslim etti
Abdullah Kaygusuz da izledikleri haberler ve polis olan oğlunun da göreve çağrılması üzerine olayın ciddi olduğunu anladıklarını söyledi.

Tankların havaya ateş ettiğini, kendilerinin de zırhlı personel taşıyıcıların (ZPT) üzerine çıkmaya çalıştığını kaydeden Kaygusuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ZPT'deki asker havaya ateş etti ve yanımızdaki arkadaşlarımızdan bir tanesi vuruldu. Vatandaşlar da bunun üzerine ellerinde taşlarla gelmeye başladı. Vatandaşları sakinleştirmeye çalıştık, askere yapmamasını söyledik. Asker, 'Ben de yapmak istemem.' deyip ağlamaya başladı. Oradaki polisle, askeri ZPT'nin içinden aldık, polise teslim ettik. Tanklardan birinin topu insanlara çarpınca köprüden düşmeye başladılar. Ondan sonra iş çığırından çıktı. Canımızı ortaya koyduk, elimizden bu kadar geliyordu."Kaynak: Anadolu Ajansı Haberi
http://aa.com.tr/tr/15-temmuz-darbe-girisimi/turk-bayragini-acti-tankin-onune-gecti/612570