29ekim

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın, Cumhuriyet kurulmasını öngören anayasa değişikliği önerisi,Halk Fırkası Grubunda kabul edildi.Halk Fıkrası Grup Toplantısından sonra saat 18.00’de toplanan TBMM’de,Kanunu Esasi Encümenince Cumhuriyet teklifi Mazbatası hazırlandı.

TBMM’de Teşkilatı Esasiye Kanunu’nun bazı maddeleri değiştirilerek,Türkiye devletinin hükümet şeklinin Cumhuriyet olduğu ‘YAŞASIN CUMHURİYET’sesleri arasında kabul edildi.

Böylelikle Amasya Genelgesi ile başlayan;Erzurum ve Sivas Kongreleri ile süren,Misak-i Milli’nin kabulü,TBMM’nin kurulması,Halkçılık Programı,1921 Anayasası,saltanatın kaldırılması aşamaları kaydedilen süreç,Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlandı.Büyük Millet Meclisinde gizli oyla Cumhurbaşkanı seçimi yapıldı.Ankara Mebusu Mustafa Kemal Paşa oylamaya katılan 158 mebusun tümünün oyunu alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. (A.A)

Anadolu ajansının kayıtlarında yer alan bu haber ile duyurulan Cumhuriyetimizin ilanının 95.yılı kutlamaları yaklaşmaktadır. Yüce Türk Milleti Cumhuriyetimizi ebediyen muhafaza ve müdafaa etmeyi kendisine vazife bilmiştir.Bizler de aynı yaklaşımla Cumhuriyetimize , vatanın bütünlüğüne ve milletin bağımsızlığına sahip çıkarak yeni nesillere aktarmalıyız.

Yaklaşan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına tüm hassasiyetimizle hazırlanmalıyız, evlerimizi iş yerlerimizi, iç ve dış mekanları bayraklarla donatarak büyük coşkuyla bir şölen havasında Cumhuriyet Bayramımızı Kutlamalıyız.Bu kutlama törenlerine ailelerimizle ve elimizde bayraklarla mutlaka katılmalıyız.

Çocuklarımıza ve gençlerimize Cumhuriyetimizin ne zorluklarla kurulduğunu anlatmalıyız. Gençlerimiz ve gelecek yeni nesiller bilmelidir ki bu zafer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde çok büyük fedakarlıklarla yüz binlerce Şehidin ve yüz binlerce Gazinin kanları ve canları pahasına kazanılmıştır.

Büyük Türk Milletine bağımsızlığımızı armağan etmiş ve canını vatan uğruna feda etmekten kaçınmadan mücadele etmiş başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, Aziz Şehitlerimizi ve Kahraman Gazilerimizi saygı ile anıyor, tüm Türk Milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN !

cumhuriyet_ataturklu